Mayıs 8, 2021

Tahvil Nedir? Tahvil İşlemleri Nasıl Yapılır?

tahvil nedir

tahvil nedir?

Genellikle ülkelerin sahip olduğu varlıklara yapılan yatırımlarda en ön sıralarda yer alan tahvil, yatırımcının belirli bir vade için verdiği borç olarak tanımlanabilir. Tahvilin diğer tüm yatırım araçlarından en büyük farkı, arkasında devlet veya devlet iştirakçilerinin duruyor olmasıdır. Bu da, güvenli limana yönelmek isteyen mevduat yatırımcıları için mükemmel bir seçenek olarak görülebilir. Bununla birlikte, borçlanma tahvillerinin gün geçtikçe daha fazla faiz veriyor olması da yatırımcılarının iştahını kabartmakta ve güncel faiz oranı yüksek olan devlet tahvillerine yönelimi teşvik etmektedir.

 

Tahvil Piyasası Nedir?

Esnek hükumet uygulamaları, güçlü ekonomik reformlar ve fon açığı düşük, riski az gibi parametrelerin göz önüne alındığı yatırımcıyı çekecek bir çok yatırım aracına sahip piyasalara tahvil piyasaları denmekte. Tahvilin ne olduğu  sorusuna yukarıda cevap vermiştik burada ise bu kıymetin oluşturduğu piyasayı açıklamak istedik. Peki bu piyasa nasıl işlem görür ve yatırımcılar neleri baz alır?

 

Tahvil Yatırımı

Tahvil piyasaları genellikle güvenli limanlardır ve uzun vadede yatırımcıyı herhangi bir olağanüstü durum olmadıkça her zaman kâr ile ödüllendirir. Genellikle dönemsel tahvillerin alımı yapılmaktadır. Bunu yapan büyük fonlar, düşük faiz olmasına rağmen güvenli liman olarak gördükleri için dönemsel yatırımlarını tahvillerin alımı ile güçlendirirler. Ülkemizde de 2 ila 7 yıl arasında değişen tahviller için alım yapılmaktadır.

Yatırımcılar, tahvillerin alımını, o ülke veya kamu kurumu için risk analizini yaparak gerçekleştirir. Türkiye bu bağlamda güçlü devlet tahvillerine sahip bir ülkedir. Ülkemizde doğrudan net tahvil sermayesi geçen yıl 20 milyar ABD Doları dolaylarında idi. ABD gibi 1 trilyon Dolar devlet tahviline sahip olunmasa da, gelişmekte olan ülke için fon açığını kapatabilecek sıcak para anlamında önemli bir miktar olarak kabul edilir.

  Gizli Numara Nasıl Bulunur

 

Tahvil Çeşitleri

Tahvil piyasaları çok yönlü olarak çalışır ve hem kendi para birimi hem de döviz üzerinden tahvil senetlerini pazarlar. Yani 2 çeşit tahvilden bahsedebiliriz. Yerel para birimi ile yapılan ve rezerv paralar ile yapılan. Bunlar da, o ülkenin emtiaları ve para piyasalarının aldığı pozisyona göre belirli oranlarda verilir. Her ülke kendi elindeki tahvili vermek istemez. Ama kimi zaman bu zorunlu borç karşılıkları için kaçınılmaz bir durum olabilmektedir.