Mayıs 8, 2021

Sicil Affı Yürürlüğe Girdimi

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Bankalardan kredi alabilmek için gerekli şartları taşımamız gerekmektedir.Daha önce kara listeye girdiyseniz 5 yıl kredi almanız imkansızdır.Bu durumda olan tüketiciler sicil affı yürürlüğe girdimi?sicil affı resmi gazetede yayınlandımı? merak etmektedir.Sicil affı çıktımı?Sicil affı çıkacak mı gibi sorulara yanıt aranmaktadır.Banka sicil affı en son 2016 yılında yürürlüğe girmişti.

 

Ülkemizde bankaların kara listesinde yer alan milyonlarca vatandaşımız var.Daha önce kullandıkları kredi veya kredi kartı borçlarından dolayı yasal sürece girmiş ve bunun devamında da bankaların kara listesine girdiler.Bu durumdaki tüketiciler hiç bir bankadan 5 yıl boyunca kredi veya kredi kartı alamaz.Bu sürenin uzun olması bu durumdaki kişileri kara kara düşündürmektedir.

 

Sicil Affı Çıktımı

 

Sicil affı ülkemizde en son 2016 yılında yürürlüğe girdi.2016 sicil affı ile bir çok vatandaşımız sicillerini temizledi.Mevcut borçlarını 6 ay içerisinde kapatan yada yapılandıran kişiler bu sicil affından yararlanmış oldu.2018 yılında yada gelecek yılda sicil affı yapılır mı? bilinmemektedir.Bu konu bu yıl gündeme henüz getirilmedi.

 

Sicil affının getirilmesi durumda tüketiciler kredi sicilini temizlemek için borçlarını kapatmalı veya yapılandırmalıdır.Bu durumu göz önünde  bulundurarak mevcut borçlarımızı biran önce kapatarak yada yapılandırarak kendimizi sicil affına hazır hale getirebiliriz.Sicil affı yürürlüğe girerde yasalaşırsa borçlarınızı ödediğiniz için yada yapılandırdığınız için sicil affından hemen yararlanabilirsiniz.

 

Sicil affı sadece kara listede yer alan tüketicileri kapsamaktadır.Bunun dışında kredi notu düşük olan tüketiciler bu aftan yararlanamamaktadır. Kredi notu düşük tüketiciler kredi notunu ödemelerini düzenli yaparak yükseltebilirler.

Kredi notu hakkında yer alan konulara göz atabilirsiniz.  Kredi Notu

 

Sicil Affı Nedir ?

 

Sicil affı bankalara borcundan dolayı hakkında icra davası açılan kişilerin banka kara listesine girmesidir.Banka kara listesine giren tüketicilere bankalar 5 yıl kredi ve kredi kartı vermemektedir.Bu duruma devletin el atarak kara listede yer alan kişilerin belli bir zaman içerisinde borçlarını kapatması durumunda kara listeden çıkartmasıdır.

 

  Kredi Notu Nedir,Nasıl Yükselir,Neden Düşer