Nisan 11, 2021

Öğrenim Kredisi Yapılandırma

Öğrenim Kredisi Yapılandırma

Öğrenim Kredisi Yapılandırma

Öğrenim kredisi yapılandırma büyük bir çoğunluğun merak ettiği konular arasında bulunuyor. Özellikle üniversite dönemlerinde öğrencilere büyük bir rahatlık sağlayan bu sistem sayesinde, tüm ihtiyaçlar daha kolay bir şekilde karşılanabilir. Ancak ilerleyen dönemlerde öğrencilerin büyük bir kâbusu haline geliyor.

Öğrenim Kredisi Yapılandırma

Neyse ki 2016 yılının ağustos ayında çıkartılan torba yasa sayesinde, öğrencilere almış oldukları öğrenim kredisini yapılandırma imkânı tanınmış durumdadır. Bu sayede öğrenciler bu işlemi gerçekleştirebilmek için vergi dairelerine doğrudan başvuruda bulunmalıdır. Taksitli veya peşin olarak ödeme işleminin gerçekleştirilmesi mümkün olur. Öğrenim kredi borcu yapılandırma seçeneğinde gecikme faizi yerine artış tutarı olan YİÜFE tutarında ödeme yapılmış olur. Borcun tamamını ödemeyi tercih ederseniz bu tutarın yüzde 50’sini ödemiş sayılırsınız. Bu konuda peşin imkanından yararlanabilmek ve borcu daha kısa bir sürede bitirebilmek açısından, borç kredisi yapılandırma veren bankaları dikkatle incelemeniz gerekiyor. Size uygun şartlar halinde bu bankalardan kredi alarak, bu şekilde oluşan borcunuzu kısa süre içinde kapatabilirsiniz.  Borç yapılandırma işlemine dair tüm durumlar ise, e-devlet sistemi üzerinden takip edilebilir.

Öğrenim Kredisi
Öğrenim Kredisi

İnternetten ve Vergi Dairesi Üzerinden Yapılandırma İşlemleri

Yapılandırma yapabilmek için en kolay yöntem internet üzerinden yapılandırma işlemi olacaktır. Bunun için yapılması gereken şey Gelir İdaresi Başkanlığı sitesini ziyaret ederek buradan yapılandırma başvurusunda bulunmaktır. TC kimlik numarası ve ardından site tarafından istenen diğer bilgilerle birlikte KYK yapılandırma işlemi için gerekli tüm adımları tamamlayabilirsiniz.

Bunun yanında vergi dairesine doğrudan başvuruda bulunarakta bu işlemin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bizzat başvuru veya dilekçe ile başvuru yöntemini tercih edebilirsiniz.

Yapılanmış Krediler Nereye Ödeniyor?

Kredi Yurtlar Kurumu kredi yapılandırma işleminde borcu vergi dairesine intikal etmiş olan tüm borçların yeniden yapılandırılacağını ve başvuru için vergi dairelerine gidilmesi gerektiğinden söz etmişti. Vergi daireleri ile yapılan bu anlaşmanın hemen sonrasında ise kişilerin var olan borç taksitlerini ödeyebilmeleri için, doğrudan anlaşmalı bankalarına kredi kartlarıyla ödeme yapmaları yeterli olacaktır.

  Deflasyon Nedir? Deflasyon Nedenleri ve Ekonomiye Etkileri

Öğrenim kredisi yapılandırma işlemleri bu şekilde olurken, ödeme gerçekleştirilirken ilk iki taksiti geciktirmeniz halinde yapılandırmanın bozulacağını unutmamanız gerekiyor.