Nisan 10, 2021

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar ( Eğitim Kredisi )

 Öğrenciler yada öğrencinin giderlerini karşılayan aile fertleri eğitim giderleri için öğrenciye kredi veren bankalar aracılığı ile kredi çekerek eğitim giderlerini karşılamaktadır.

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar ( Eğitim Kredisi )

Öğrencilik hayatı boyunca finansal desteğe ihtiyaç duyan gençler bankalardan aldıkları kredi kartları ile ihtiyaçlarını karşılıyor. Ancak bu kredi kartlarının limitleri genellikle 1000 TL’yi geçmiyor ve yeterli finansal desteği sağlamıyor. Aslında öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda kullandıkları bu ürünler amacı dışında kullanıldığında gençleri borç batağına sürüklüyor. Bunun yani sıra ek işlerde çalışarak sigorta başlangıcını sağlayan öğrenciler zaman zaman bankalardan kredi çekmek için başvuru da yapıyor. Ancak bankalar yeterli geliri ve sigorta geçmişi olmayan kişilere genellikle kredi vermekten çekiniyor. Öğrenciye kredi veren bankalar genellikle 2 husus üzerinde bu ürünlerini finanse ediyor. Bunlar ise,

– Geliri ve sigorta geçmişi olan öğrenciler,

– Herhangi bir geliri ya da sigortası olmayan öğrenciler,

 

 

Geliri ve Sigorta Geçmişi Olan Öğrenciler

 

Bilindiği üzere üniversite hayatını çalıştığı iş ile birlikte devam ettiren gençler de bulunuyor. Bu öğrenciler genellikle yarı zamanlı olarak bu işlerde çalışıyor ve sigorta başlangıcının olmasını sağlıyor. Dolayısıyla bankalar bu öğrencilerin geçmişlerine baktıklarında normal bir kredi müşterisi olarak görebiliyor. Çünkü düzenli bir geliri ve sigortası olan herkes bankalardan kredi başvurusunda bulunabiliyor. Bu kişinin öğrenci olması herhangi bir şeyi, değiştirmiyor. Eğer bu kişiler hali hazırda öğrenci kredi kartı kullanıyor ise ve ödemeleri düzenli ise kredi kullanımında problem yaşamayacaklardır. Yine de bankaların genel tutumları yarı zamanlı çalışan kişilere karşı düşük limitli krediler kullandırmaktır. Ancak okulu 2. Öğretim olan ya da açık öğretimden okuyan ve bu sayede tam zamanlı işlerde çalışabilen öğrenciler yüksek tutarlı kredilerden de faydalanabilmektedir.

  Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?2018

Bazı bankalar gelişmekte oldukları ve bu nedenle müşteri portföylerini büyütmek istedikleri için riskli atılımlarda bulunabilirler. Örneğin bu bankalar sigorta geçmişi 6 ay olmayan kişilere de kredi vererek faiz gelirlerini yükseltme yoluna gidebilir. Elbette bu bankalardan en fazla yarar gören kişiler düşük gelirli olanlar ve yeterli KKB skorunu yakalayamayanlar. Öğrenciler de bunlardan bir tanesi. Yarı zamanlı işlerde çalışan ve yeterli gelire, yeterli KKB skoruna sahip olamayan öğrenciler, bu bankalardan kredi çekerek ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Bu bankalar,

 • ING Bank,
 • QNB Finansbank,
 • Burgan Bank,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Türk Ekonomi Bankası,
 • Odeabank,
 • Denizbank,

 

Bu bankalar genellikle KKB notu yeterli olmayan ancak ahlaki rizikosu sabit olan kişilere kredi imkânı tanıyacaklardır. Yani ahlaki riziko dendiğinde akla net bir şey gelmeyebilir. Bu tamamen soyut olan ve potansiyel öğrencinin banka çalışanları üzerinde oluşturduğu izlenimdir. Eğer kişi borcuna sadık birine benziyor ve çekeceği krediyi mantıklı sebepler göstererek kullanacağını belirtiyor ise banka görüş ileterek kredinin çıkmasına yardımcı olabilir. Bu işlemi genellikle şube çalışanları yapmaktadır. Ancak öğrenci parayı ne için kullanacağını net ifade edemiyor ve ödeme konusunda açık dayanaklar gösteremiyor ise banka kendisine gelen bu talebi ret edecektir.

 

Geliri ve Sigorta Geçmişi Olmayan Öğrenciler

 

Öncelikle öğrenci kredileri dendiğinde akla ilk olarak klasik krediler gelmemelidir. Çünkü öğrenciler için tanımlanan bu krediler yalnızca ihtiyaç kredileri değildir. Aslında öğrenci kredileri dendiğinde, öğrencinin eğitimini destekleyen kredilerden söz edilir. Yani öğrenci eğitimini devam ettirmek için bu kredilerden faydalanır ve genellikle bu kredilerin ödemelerini öğrencilerin velileri gerçekleştirir. Yani bu öğrencilere verilen kredi kartlarından çok daha farklı bir amaç ile tanımlanan kredilerdir. Öğrenci tanımlanan bu krediler ile okul taksitlerini öder ve eğitimi için gerekli olan araç gereçlerin teminini sağlar. Bu krediler genellikle kredili, mevduat hesabı usulü tanımlansa da direkt ihtiyaç kredisi gibi tanımlananları da mevcuttur. İşte öğrencileri eğitim kredileri ile finanse eden bankalar.

  Maaşın Kaç Katı Kredi Alabilirim 2018

 

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

 

Ziraat bankası devlet bankası olduğu için tarım, eğitim, zanaat, iş kurma, ev alma gibi aksiyonlara sık kredi veren bir bankadır. Üstelik kredi faizinin diğer özel bankalara göre çok daha az olması bu bankadan kredi çekecekleri son derece mutlu ediyor. Öğrenciye kredi veren bankalar arasında da adını duyuran Ziraat Bankası eğitime tam destek sloganı ile bu yola çıktı. Tam 36 ay vadeye kadar düşük faizli kredi veren bu banka öğrencilerin üniversite yaşantısını adeta tek başına finanse etmeye hazır. İşte bu kredinin özellikleri,

 • Kredi ya da kredili mevduat hesabı şeklinde tanımlanabilmektedir,
 • Kredi düzenli geliri olan öğrencilere, kursiyer velilerine ya da öğrencinin eğitimini üstlenen herhangi bir veliye tanımlanabilmektedir,
 • Her kredide olduğu gibi bu kredide de hayat sigortası zorunludur,
 • Herhangi şahsi ya da maddi teminat istenmez,

Bu krediler sayesinde öğrenciler öğrenim hayatlarını kolaylıkla gerçekleştirebilirler ve okul ödemelerini sağlayabilirler. Ziraat Bankası’nın öncülük ettiği bu krediye başvuru yapmak için bu bankanın şubeleri ile görüşülmelidir.

 

Denizbank’tan Öğrencilere Destek

 

Denizbank da öğrencilere kredi veren diğer bir banka. Ancak Denizbank kefilsiz ve formalitesiz kredi şeklinde gençleri finanse ediyor. 2 bin TL’ye kadar verilen bu kredilerde öğrencilerin ciddi bir gelirinin olması da gerekmiyor. 48 ay vade seçeneğinin sunulması da ödemelerin çok daha kolay gerçekleşmesini sağlıyor. Öğrenciler bu krediler ile eğitim hayatında karşılarına çıkan ufak tefek masrafları karşılayabiliyor. Üstelik faiz oranı da oldukça düşük. Faiz oranı bu banka için yüzde 1’in altında ve 0.99. ayrıca bu krediden faydalanabilmek için şubeler ile görüşmeye de gerek kalmıyor. Denizbank’ın internet bankacılığından ya da SMS yolu ile başvuru yapmak mümkün. SMS ile başvuru için KAMPANYA yazıp boşluk bırakıp TC kimlik numarası eklenmeli ve 3280’e SMS atılmalıdır.

  Evde Bakım Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi?

 

İş Bankası Öğrenci Kredileri

 

İş bankası da öğrencilere verdiği kredi kartları ve krediler ile eğitime destek vermeye devam ediyor. Genellikle özel üniversitelerin ödemeleri için kullanılan bu kredide banka ödemeyi direkt okula yapabiliyor ya da öğrenci okula kendisi ödeme yapmak için fatura ile bankaya başvurabiliyor. Bunun için öğrencinin verilisine de ihtiyaç duyuluyor. Velinin gelir belgesi, okul ödeme formu, öğrenci belgeleri ve fatura ile en yakın İş Bankası’na başvuru yapılarak bu krediden faydalanmak mümkün.

 

Yapı Kredi Okul Ödemeleri Kredisi

 

 

Yapı kredi de 48 ay vade seçeneğini sunan ve ödemeleri kolaylaştıran bankalardan bir tanesi. Bu bankanın verdiği krediler aynı zamanda yurtdışında öğrenim gören öğrencileri de finanse ediyor. Yine bu kredi için öğrenci veriline ihtiyaç duyuluyor. Öğrenci verili ya da öğrencinin okul masrafını üstlenen kişi kendi gelir belgeleri ve öğrencinin okul evrakları ile şubelere başvuru sağlıyor.

 

Vakıfbank’tan Öğrencilere Tam Destek

 

Kamu bankası olan Vakıfbank öğrencileri bu yıl da finanse etmeye kararlı. Üstelik kredi tutarı tam 40 bin TL. Yüzde 1.18 faiz oranı üzerinden kullandırılan bu krediler sayesinde yükseköğrenim gören öğrenciler kolaylıkla eğitim hayatına başlayabiliyor. Hatta dershane ve yaz okulları için de bu krediler tanımlanabiliyor.

 

Odeabank Öğrenci Desteği

Odeabank belki de öğrencilere verilen krediler için en yüksek vadeyi uygulayan banka. Bu banka 20 bin TL krediyi tam 60 ay vade seçeneği ile verebiliyor. Bu sayede öğrenciler eğitim hayatında çok düşük ödemeler ile okullarını bitirebiliyor.