Mayıs 8, 2021

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Kredi notu banka ile tüketiciler arasında bir güven unsurudur.Kredi notuna bakılarak kredi veya kredi kartı verilir.Kredi sicili bozuk olanlar Merkez bankası kredi notu sorgulama ve kredi sicili sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır merak etmektedir.

 

Bankalar tüketicilere kredi verirken Kredi kayıt bürosu tarafından tutulan kredi notuna ile Merkez Bankası kredi siciline bakmaktadır.Kredi sicili bozuk olan kişiler bu sorgulamanın ardından bankadan olumsuz yanıt almaktadır.Kredi notu düşük olanlar bundan sonraki ödemelerini düzenli ve zamanında yaparak kredi notunu yükseltebilir.Fakat Merkez Bankası Kara listede yer alan kişiler bu durumdan 5 yıl boyunca kurtulamazlar.Tabi sicil affı olma durumu da var.2017 yılında yapıldığı gibi kredi sicil affı çıkartılırsa 5 yıl beklemeye gerek yok gerekli şartlar yerine getirildikten sonra başvurulduğunda kredi siciliniz temizlene bilmektedir.

Bunun dışında kredi siciliniz 5 yıl boyunca bankalar ile aranıza girecektir.

 

Merkez Bankası Kredi Sicili Sorgulama

 

Kredi kayıt bürosunda yer alan kredi sicilinizi bir çok kanaldan öğrenebilirsiniz.Bunun için ufak bir hizmet bedeli ödemeniz gerekmektedir.KKB’de yer alan kredi sicilinizi findeks.com sitesinden kullandığınız hattın operatörü aracılığıyla da sms yoluyla öğrenebilirsiniz.

 

Merkez bankasında yer alan kredi sicilinizi siz birey olarak başvurup öğrenemezsiniz.Bunun için müşterisi olduğunuz bankayı kullanmanız gerekmektedir.Bankaya giderek dilekçe yamalısınız.Yazdığınız dilekçeyi banka sizin adınıza Merkez Bankasına gönderir ve gelen sonucu tekrar size bildirir.Bunun dışında Merkez Bankasına giderek veya arayarak bireysel öğrenemezsiniz.Bireysel başvuru kabul etmemektedir.

 

Kredi sicilinizi ve kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama Yolları 2018 başlıklı yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka kredi notunuzu öğrenmeniz faydanıza olacaktır.Sık kredi başvurusunda bulunmanız da kredi başvurunuzun reddedilmesine neden olmaktadır.

  Banka Kredi sicili nedir,Nasıl Temizlenir?