Nisan 10, 2021

Maaşın Kaç Katı Kredi Alabilirim 2018

Özellikle ihtiyaç kredilerinde tüketiciler maaşın kaç katı kadar kredi çekilebilir merak etmektedir.Bankalar kredi verirken en önemli kriterden birisidir.Aylık gelirin çekilecek olan krediyi karşılayacak seviyede olması gerekmektedir.Ne kadar kredi alabilirim sorusunun yanıtı yazımızın devamında yer almaktadır.

 

Kredi ihtiyaçlarımız da eğer sicilimiz düzgünse ilk başvuracağımız yer bankalardır.Bankalar tüketicilere kredi verirken bazı durumları göz önünde bulundurur ve kredi onayına ve kredi limitine karar verir.

 

Konuyu fazla uzatmadan ayrıntılı bir şekilde maaşınıza göre kredi çekme limitinizin ortalamasını nasıl hesaplarsınız bunu anlatmak istiyorum.

 

Aylık belgelenebilir gelirinizin yarısı çekmek istediğiniz kredinin taksitini karşılayabilmelidir.Çekmek istediğiniz kredinin vadesi ne kadar uzun olursa çekebileceğiniz kredi artar.Aylık gelirinizin yarısı ile kredi vadesini çarptığınızda ortaya çıkan tutar sizin çekebileceğiniz kredinin toplam ödemesidir.Şunun altını çizerek belirtiyorum toplam ödemesidir.Yani çekebileceğiniz kredi tutarı değildir.İçinde masraflar ve kredinin faizi de bulunmaktadır.

 

Maaşın Kaç Katı Kredi Çekilebilir 2018

 

Aylık geliriniz 2.000 TL İse kredi için ödeyebileceğiniz aylık taksit tutarı bankaların gözünde 1.000 TL’dir. 48 ay vadeli bir kredi talebinde bulunursanız 48.000 TL geri ödemesi olan bir kredi çekebilirsiniz.Kredi faizine göre 30.000 TL ile 35.000 TL arasında kredi çekebilirsiniz.

 

Kredi çekerken banka tüketicinin kredisini göz önünde bulundurur.Kredi notunuz düşük ise 1100 ile 1300 seviyelerinde ise kredi limitiniz daha az olabilir.Bu tamamen bankanın inisiyatifine kalmıştır.Tam tersi kredi notunuz 1700 puanın üzerinde ise banka size daha fazla kredi de verebilir.

 

Kredi notu bazı bankalarda daha düşük faizli kredi almanıza da olanak sağlamaktadır.Kredi notu yüksek olanlara düşük faiz uygulanırken,kredi notu düşük olan kişilere de yüksek faizli kredi veriyorlar.Bu uygulamayı  şuanda QNB Finansbank ve İNG Bank yapmaktadır.

 

  İng Bank Kredi Hesaplama

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir 2018


Çekmek istediğiniz kredi tutarına maaşınız kadar kredi notunun da etkisi bulunmaktadır.Bu yüzden bankalara olan borçlarımızı zamanında düzenli yapmalıyız.

 

Yukarıda yer alan hesaplama şekli ihtiyaç kredisinde böyleyken konut kredisinde değişmektedir.İhtiyaç kredisinin riski daha fazladır.Bankalar konut kredisinde eve ipotek koyduğu için riski az görür ve daha yüksek krediler verir.Ayrıca konut kredilerinde 120 ay hatta 240 aya kadar vade seçeneği olduğu için taksit sayısı fazla tutarı düşük olmaktadır.