Mayıs 8, 2021

Kyk Borç Yapılandırma

Öğrenim hayatı bittikten sonraki süreçte, KYK borçları çok büyük sıkıntıların başlamasına neden olabiliyor. Özellikle iş bulma sürecinin oldukça sıkıntılı olması, yeni mezunları bu konu hakkında sıkıntıya düşürebiliyor. Durumun bu şekilde olmasına aynı zamanda zorlayıcı faizlerde eklenince, iş iyice içinden çıkılamaz bir hal alıyor.

Kyk Borç Yapılandırma

Bu soruna çözüm getirmek için çıkartılan kanun sayesinde KYK öğrenim kredisi yapılandırma yapmak isteyen kişilerin önünü açtı. Bu kanuna bağlı olarak artık öğrenim kredisi alıp bunu ödemekte zorluk yaşayan kişiler için yeni bir fırsat oluşmuş durumda.

KYK öğrenim kredisi yapılandırma işlemine bağlı olarak, kredi borcunun ödemeleri taksitler veya peşin olarak yapılabilir. Peşin ödemede kişilerin karşısına 6-9-12-18 taksit çıkmış olacaktır. Taksit ödeme işlemleri ise, iki ayda bir olmak üzere yapılıyor. Yani kişinin 6 ay taksitli öğrenim kredisi alması durumunda borcunun 12 aylık zaman diliminin içinde ödenebilmesi mümkün bir hale gelebilir.

Borcun Ödenmemesi Durumunda

Herkesin bildiği üzere KYK öğrenim kredileri zamanında ödenmesi gereken borçlar arasındadır. Eğer kişiler bu konuda durumu ihmal ederse ve taksitleri üst üste geç öderse o zaman iş oldukça sıkıntılı bir hal alıyor. Zira bu borç doğrudan vergi dairesine gönderiliyor ve bundan sonraki aşamada bu borçla vergi dairesi ilgilenmiş oluyor. Yani bu aşamadan sonra bu borçla vergi dairesi üzerinden yapılandırma işleminin yapılması söz konusu oluyor.

KYK öğrenim kredisi borç yapılandırma işlemini yapabilmek için, yeni mezunların karşısına iki farklı seçenek çıkıyor. Bu seçenekler arasından kendileri için en uygunu hangisiyse onu seçerek, anında bu işlemin sona ermesini sağlayabilirler. İnternetten başvuru veya vergi dairesine şahsen başvurular eşliğinde işlemin tamamlanması sağlanabilir. Kısa adımlardan sonra kişiler bu konuda bir sonuca varırken, bazı adımlara dikkat edilmesi borç yapılandırma işleminin bozulmamasına neden olacaktır.

  Ptt İle Para Gönderme Ve Havale Ücreti

Özellikle kişilerden beklenen durum, taksitlerin tam zamanında ve eksiksiz olarak ödenmesidir. Eğer bu düzene dikkat edilmezse ve taksitlerin düzeninde bir sorun yaşanırsa o zaman kredi yapılandırma işlemi bozulmuş oluyor. KYK borç yapılandırma bu şekilde olurken, bunlara dikkat edildiğinde yeni mezunlar rahat bir nefes alabilir.