Nisan 10, 2021

Kuyumcular Kaçta Açılıyor İşte Açılış Saati

Altın ve döviz alış verişini gerçekleştirdiğimiz kuyumcuların  sabit açılış zamanı ve kapanış zamanı bulunmaktadır. Normal bir dükkan olarak hizmet veren kuyumcular hemen hemen aynı saatte açılmaktadır. Alışveriş merkezlerinde bulunan kuyumcular ise alışveriş merkezinin açılış ve kapanış saatine uygun şekilde açılıp kapanmaktadır. AVM’lerde yer alan kuyumcuların açılış ve kapanış saatleri kurtlar AVM’ye bağlı olduğu için bu Kuyumcuların açılış saatleri farklılık göstereceği için net bilgi verememekteyiz.

Kuyumcuların Açılış Saati

Kuyumcular ın açılış saatleri zaman zaman farklılık gösterebiliyor olsa da genel olarak kuyumcuların açılış saatleri tüm Türkiye’de sabah saat 09:00 olmaktadır. Avm içerisinde yer alan kuyumcuların açılış saatleri ise sabah 10:00 dur. Bunun nedeni Avm açılış saatleridir. Türkiye’nin doğu illerinde sabah daha erken saatlerde olduğundan doğuaya doğru gidildikçe kuyumcuların açılış saatleri de bir miktar geri gelebilmektedir. Bazı bölgelerde 08:30 da açılan kuyumculara rastlamak mümkündür. Yine Türkiye’nin en işlek merkezlerinden biri olan Kadıköy’de kuyumcular saat 08:30 ile 09:00 aralığında açılmaktadırlar.

Kuyumcular Kaçta Kapanıyor ?

Kuyumcuların bankalar gibi resmi işlem merkezleri olmadığını bilmekteyiz. Yani her banka kapanış saatleri gibi kuyumcularında kapanış saatleri 17:00 değildir. Genel olarak kuyumcular 18:00 ile 19:00 aralığında dükkanlarını kapatırlar. Kuyumcular özellikle geç saatlere kadar açık kalmazlar. Bazı kuyumcular döviz bürolarının olmadığı bölgelerde altın alım satımının yanı sıra döviz işlemleri de yapabilmektedirler. Döviz alışverişi yapan kuyumcuların açılış saatleri daha erken kapanış saatleri ise bazen daha geç saatleri bulabilmektedir.

Avm içerisinde yer alan kuyumcuların kapanış saatleri Avm lerin kapanış saatleridir. Yani genel olarak Avm içerisinde hizmet veren kuyumcuların kapanış saatleri 22:00 olmaktadır.

  CDS Oranı Nedir? Türkiye’nin Güncel CDS Primi

Nüfusu az ilçelerde ki kuyumcular sabah geç açar ve akşam 17.00 civarı kapatır. Açılış ve kapanış saatlerinin böyle farklılık göstermesinin nedeni hırsızların hedefi olmamak içindir. Kuyumcular çok sık hırsızlık olaylarına maruz kalmaktadır.Bu yüzden kuyumcular genellikle işlek caddelerde ve merkezi bölgelerde bulunmaktadır.