Mayıs 8, 2021

Kredi ve Kredi Kartı Borcunda Eşin Sorumluluğu

Kredi ve Kredi Kartı Borcunda eşin Sorumluluğu – Bankalardan ihtiyaçlarımıza göre kredi ve kredi kartı almaktayız.Kredi ve kredi kartı eşinize ait ise yasal süreçte  borçları ödeme durumunda eşin sorumluluğu var mı’dır.Eşin borcundan dolayı maaşa haciz gelir mi?Eşin borcundan dolayı haciz gelir mi ? gibi sorulara yanıt aradık.

 

Kredi ve kredi kartı gibi ürünleri çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılamak için bankalardan almaktayız.Önemli olan kredi veya kredi kartı kullanmak değil.Önemli olan borçlarını zamanında düzenli ödeyebilmektir.Bazı durumlarda kredi ve kredi kartı borçları aksaya bilir.Bu durumda banka alacağını tahsil edemez ise yasal yollar ile almak ister.Bu süreçte eşin sorumluğunu merak eden bir çok kişi var.

 

Banka borcunda evliliği devam eden çiftler için söylüyorum eşinizin bankaya olan borcundan dolayı sizin maaşınıza yada mal varlığınızın haciz edilmesi söz konusu değildir.Borç kişiye aittir.Bazen avukatlar alacaklarını tahsil etmek için karşı tarafı tedirgin etmek için bazı söylemlerde bulunabilir.Bu yasal olarak böyledir.Eşinizin borcu sizi etkilemez.

 

Eğer eşiniz evlenmeden önce kredi kullanmış ise bu durumda da yine yukarıda da belirttiğimiz gibi sizi etkilemez.Mal varlığınıza yada maaşınıza haciz işlemi gerçekleştirilemez.

 

Eğer eşiniz ile birlikteliğinizi hukuk yoluyla sonlandırmaya karar verdiyseniz.Evliliğiniz süresinde taşıt yada konut kredisi kullandıysanız.Bu durumda mal varlığı ortaktı ve eşler arasında paylaşılmaktadır.Eğer bu kredilerin borcu devam ediyorsa burada ki borç taşıtın yada evin satılması ile karşılanmaktadır.Eğer ev satıldığında borç bakiyesi varsa bu miktar eşler arasında paylaştırılır.Aynı şekilde ev yada taşıt satıldığında borcu karşılıyor ve para artıyorsa bu durumda da para eşler arasında paylaştırılır.

 

Şunun altını çizerek belirtmek istiyorum evliliğiniz devam ediyorsa ve eşiniz banka borcundan dolayı avukatlık durumda ise yasal süreç size yansımamaktadır.Borçlu kim ise yasal süreç onun için işler.

Eşin kredi veya kredi kartı borcunu ödememesinden dolayı eve haciz gelir mi ? merak ediyorsanız

  240 Ay(20 Yıl) Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi ?  yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.