Nisan 10, 2021

Kredi Notumu Nereden , Nasıl öğrenebilirim ?

Kredi çekmeye gitmeden önce kredi notunu merak eden tüketiciler kredi notumu nereden, nasıl öğrenirim? diye araştırma yapmaktadır.

Kredi Notumu Nereden Öğrenebilirim ?

Kredi notu bankaların kredi ve kredi kartı verirken baktığı önemli kriterlerden birisidir.Neden önemlidir? Çünkü kredi notu tüketicinin geçmişteki finansal işlemlerinin yansıması sonucu oluşmaktadır.Daha önce bankadan kredi kullandıysanız yada kredi kartı kullandıysanız ödemeleri noktasındaki tutumunuz kredi notu olarak yansımıştır.Eğer ödemeleri zamanında ve düzenli olarak yaptıysanız bu kredi notunu yükseltir.Aksi durumda ise yani ödemeleri geciktirerek düzensiz yaptıysanız kredi notunuzu düşürür.

 

Kredi notunun düşük olması demek bankaların ürünlerini kullanmaya gittiğinizde size engel olacak demektir.Kredi notunuz az düşükse kredi kullanmak istediğinizde banka sizden kefil ya da ipotek isteyebilir.Kredi notunuz çok düşük ise banka size kredi ve kredi kartı vermez.

 

Kredi notunu öğrenmenin en yaygın yolu findeks’dir. Findeks kredi kayıt bürosu tarafından kurulmuş bir kurumdur.Merkez bankası tüketicilerin kredi notunu bireysel olarak vermezken findeks ile bireysel başvuru yaparak kredi notu öğrenmek kolaydır.

 

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

 

Tüketicilerin kredi ve kredi kartı başvuruları olumsuz sonuçlandığında yada erkenden kredi notunu öğrenerek önlem almak istediğinde kredi notunu öğrenmek istemektedir.

Kredi notunu öğrenmek için birden fazla alternatif mevcut.

 

  • Fİndeks Kredi Notu Öğrenme

 

  • Akbank Kredi Notu Öğrenme

 

  • İş Bankası Kredi Notu Öğrenme

 

  • Turkcell Kredi Notu Öğrenme

 

Yukarıda yer alan kredi notu öğrenme yöntemleri ile kolayca kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks hariç diğer öğrenme yöntemleri aracıdır.Size kredi notunu findeks üzerinden sağlıyorlar. Kredi notu öğrenme konusunda göz atarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

  Negatif Faiz Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Kredi Risk Grupları

 

İlk adım olarak kredi notunuzu öğrendiniz fakat kredi notunuzun neyi ifade ettiğini bilmiyorsanız risk gruplarına göz atabilirsiniz.Kredi not 0 – 1900 arasında bir değerdir.

 

  • 1 – 500 kredi notuna sahip olan kişilerin kredi çekme ihtimalleri yok denilebilir.

 

  • 500 – 800 arası kredi skoruna sahip kişiler ipotek yada kefil yolu ile kredi çekebilirler.

 

  • 800 – 1100 arası kredi notu olan kişilerin riskleri az görülür ve taşıdığı diğer koşullara göre kredi kullanabilir.

 

  • 1100 – 1400 kredi puanına sahip kişiler ödemelerini düzenli yapan kişilerdir.Kolay kredi kullanabilirler.

 

  • 1400 puan üzerinde kredi notuna sahip kişiler kredi notu iyi olan grupta yer almaktadır.Bankalar bu tüketicilere kredi ve kredi kartı vermek istemektedir.

Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim ? diye merak ediyorsanız konumuza göz atabilirsiniz.