Nisan 11, 2021

Kredi çekmek için kredi puanım kaç olmalıdır?

Kredi notum çok düşük,Kredi çekmek için kredi puanım kaç olmalıdır?Kredi çekmek için kredi kredi notu kaç olmalı,kredi notu kaç olanlar kredi çekebilir? gibi sorulara yanıt arayan tüketiciler için hazırladığımız makalemizin sizlere faydası olmasını diliyoruz.

 

Kredi notu bankalardan finansal işlemi gerçekleştirmek isteyen tüketicilerin sıklıkla karşılaştı  sorunlardan birisidir. Kredi notu bankalardan kredi veya kredi kartı taleplerimiz de bize engel olan faktörlerden bir tanesidir. Banka  yetkilisi talep ettiğiniz kredi ve kredi kartı için olumsuz yanıt veriyor ve bunun nedeninin kredi notu olduğunu söyleyebilir.

Bu  durumlarla karşılaşan tüketiciler Kredi notu nedir diye  merak etmektedir. Bunu banka  yetkilisi nedir sorarak öğrenebilirsiniz.

 

Kredi notu,tüketicilerin bankalarla gerçekleştirdiği finansal işlemlerin belli bir kriterlere dayandırılarak oluşturulan    puandır.Kredi puanı kişinin daha önce gerçekleştirdiği finansal işlemlerde bankalarda bıraktığı olumlu veya olumsuz izlenimlerin yansımasıdır. Eğer daha önce bankalardan kredi veya kredi kartı kullandıysanız ve ödemelerinizi düzensiz yaptıysanız bu kredi notunuzun düşmesine  neden olacaktır. Daha önceki gerçekleştirdiğiniz finansal işlemlerde ödemelerinizi zamanında düzenli olarak yaptığınız da Kredi notunuz yükselir. kredi notunu yüksek olması demek bir sonraki finansal işlemlerinizin daha kolay gerçekleşmesi demektir.Daha önceki kullandığınız kredi ve kredi miktarı az olsa da düzenli ödediğiniz için bir sonraki talebinizde  daha yüksek miktarlarda kullanmanızın önünü açacaktır.

 

Kredi notu,  Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Şahıslar ve özel kuruluşlarda kredi notunuzu kredi kayıt bürosu tarafından kurulan Findeks sayesinde öğrenebilmektedir. Bankadan kredi çekmeden önce Findeks kredi notunuzu öğrenerek  önceden önlem alabilirsiniz.

 

Kredi Notu Risk Grupları

 

Kredi notunuzu öğrendiğinizde ne durumda olduğunuzu kredi puanınıza göre değerlendirebilirsiniz.Banka yetkilileri de sizin riskli müşteri olup olmadığınıza kredi puanınızın neyi ifade ettiğini bilir ve buna göre değerlendirme yapar.Kredi notu 0 ile 1900 arasında değerlere sahiptir.

 

  Kredi Notumu Nereden , Nasıl öğrenebilirim ?

En Riskli Grup

 

Kredi puanı 0 ile 700 arasında yer alan tüketiciler bankalar tarafından en riskli müşteriler olarak değerlendirilmektedir.Kredi notu 0 ile 700 arasında olan kişiler bankalardan kredi ve kredi kartı taleplerinde olumsuz cevap alacaktır.

 

Orta Riskli Grup

 

Kredi puanı  700 ile 1100 arasında olan tüketiciler orta riskli grup’da yer almaktadır.Orta riskli grupta yer alan tüketiciler bankalardan kredi ve kredi kartı almak için ipotek ve kefil göstermelidir.Bu grup’da yer alan tüketicilere kredi vermek tamamen bankaların kendi politikalarına bağlıdır.

Az Riskli Grup

 

Kredi puanı 1100 ile 1500  arasında olan tüketiciler bankaların gözünde az riskli tüketicilerdir.Az riskli grup’da yer alan tüketiciler gelir durumlarına göre orta düzeyde kredi kullanabilirler.Daha yüksek miktardaki kredi talepleri için banka tarafından kefil yada ipotek istenebilir.

 

İyi Grup

 

Kredi puanı 1500 ile 1700 arasında yer alan kişiler bankaların gözünde iyi grup’da yer alan tüketicilerdir.Bu tüketiciler gelirleri doğrultusunda talep ettikleri kredileri kullanabilirler.

 

Çok İyi Grup

 

Kredi puanı 1700 ve 1900 arasında yer alan tüketiciler kredi notu en iyi olan tüketiciler olarak bilinir.Bu tüketiciler kredi ihtiyaçlarını her bankadan kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler.Çok iyi grup’da yer alan tüketiciler daha uygun faizle kredi kullanabilirler.Bazı bankalar kredi notu yüksek olan tüketicilere ayrıcalık sunarak kredi faizini düşürmektedir.Kredi notu çok iyi olan kişiler hem yüksek faizden kurtuluyor hemde işlemlerini hızlı ve kolay yapıyor.

 

Kredi Notu Her Yerde Karşımıza Çıkıyor

 

Şunu belirtmekte fayda var diye düşünüyorum.Günümüzde bir çok Mağaza elektronik eşyalarda,cep telefonlarında ve mobilya alışverişlerinde kişilerin kredi notuna bakıyor.Taksitle ve senetle ürün satan mağazalar müşterisinin kredi notuna bakarak borcuna sağdık mı değil mi değerlendirme yapıp ürün satışını gerçekleştiriyor.

Kredi notunuz düşük ve kredi çekemiyorsanız Düşük Olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?2018 adlı yazımızı okuyarak kendinize bir yol haritası çıkarabilirsiniz.Merak ettiğiniz soruları aşağıda yer alan yorum yap kısmından bizlere iletebilirsiniz.

  Banka Kara Liste Sorgulama 2018