Mayıs 8, 2021

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Bireylerin tüm banka geçmişini ve bankalardan kullandığı kredileri ya da kredi kartlarının düzenli ödeme alışkanlıklarını gösteren puana kredi notu denir. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından veri haline getirilir ve bireysel olarak analiz edilir. Her birey bankadan kullandığı krediler ya da kartlar sonucunda bir kredi notu elde eder. Bu puan ilerleyen süreçte yeni kredi başvurularında ve kredi kullanımlarında bir ölçüt olarak baz alınmaktadır. Kredi notunun yüksek olması kredi kullanımını kolaylaştırırken notun düşük olması tüketicilerin kredi başvurularını olumsuz etkiler. Kredi notu bu kadar değerli hale gelmişken pek çok müşteri kredi kullanımları için kredi notu nasıl sorgulanır? Şeklinde soruları sormaya başlamıştır.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama

E-devlet uygulamasının vatandaşlara sunduğu olanaklar arasında kredi notunu öğrenme olanağı da vardır. E-devlet Kredi Risk Merkezi Raporu sayesinde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu sistemden yararlanmak için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekir. Ardından bireysel olarak kullandığınız krediler ve kredi kartları için bu zamana kadar değerlendirilen kredi notunu öğrenebilirsiniz. Kredi notu nasıl sorgulanır? Sorusunu soran kişiler kullandıkları bankalar aracılığıyla da kredi notlarını öğrenebilirler.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun yükseltilmesinde tek etken düzenli ödemelerdir. Kredi kartı ve tüm kredilerinizi düzenli ödeyerek, kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bankacılık işlemlerinden yararlanmak ve borçlara sadık kalmak kredi puanının doğrudan yükselmesini sağlayacaktır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu bankaların kendi hesaplama parametrelerine göre belirlenir. Kredi notu hesaplanırken birden fazla kriter baz alınır. Kredi kartı ve kredi ödemesi notun %30’unu etkilerken, kredi kullanım yoğunluğu notun %15’lik kısmını etkilemektedir. Ayrıca, kişinin müşterisi olduğu bankadaki borç durumu ve mevduat hesapları notun %25’ini etkilemektedir. Bu faktörlere bazı etkenler de eklendiğinde kişinin kredi notu ortaya çıkmaktadır.

  Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar - 2018 YENİ