Mayıs 8, 2021

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür

Kredi kartlarını kullanırken en fazla dikkat etmemiz gereken nokta, kredi kartı limitleridir. Çünkü bu limitler sizin en fazla ne kadar harcama yapabileceğiniz belirler. Bu sebepten dolayı da harcamalarımızı aslında bir yandan kısıtlıyor. Maaş gelirine oranlı bir kredi kartı limiti olması çok fazla önemlidir. Çünkü gelir ile gider dengesini bir ay bile bozsanız bir zincirleme reaksiyon gibi diğer aylarda aksatmalar olacaktır. Bu sebepten dolayı limitler büyük önem arz etmektedir.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı günümüzde elektronik para da diyebileceğimiz bankaların sunmuş olduğu bir üründür. Kredi kartları günümüzde ki verilere bakacak olursak eğer 35 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Bir de çift yada üç kredi kartı taşıyan kimselerde bulunmaktadır. Kredi kartının yaygınlaşması ve en önemli faktör ise internet üzerinden satışlara daha fazla önem verilerek pazarlamanın bir çok kısmını internet üzerinden yapılmasından dolayı kredi kartı ödemeleri ile ödendiğinden kredi kartının önemini daha fazla arttırmıştır. Bir çok insan artık neredeyse üzerinde nakit para taşımamaktadır. Bir çok insan ise sadece cüzi miktarda nakit taşıyarak harcamalarını kredi kartı ile yapmaktadır. Hatta şehir içi ulaşımında belediye otobüslerinde metrolar da ve daha bir çok nokta da kredi kartı ile ödeme yaparak kullanabiliyorsunuz hizmetleri.

Kredi Kartı Limitlerini Nasıl Düşürebiliriz?

Kredi kartı limitleri bizim isteğimiz dışında bankalar tarafından otomatik olarak da artırılabilmektedir. Yada daha önceden limit artışlarını yaptığımızdan dolayı kredi kartı limitleri çok fazla artması da olabilmektedir. Ancak gelir ve gider arasında ki dengeyi sağlamak adına kredi kartı limitleri çok büyük bir önemli noktadır.

Kredi kartı limitlerini düşürmek için sadece müşteri hizmetleri ile görüşmelisiniz. İnternet bankacılığı, şube veya atm.lerden bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Bu sebepten dolayı bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı limitlerinizi düşürmek istediğinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Ancak bu limit düşürme isteğinizi başta müşteri hizmetlerinde ki kişi sizi vazgeçirmek isteyecektir. Eğer limit düşürmekte kararlıysanız, kararlı tavrınızdan taviz vermeden konuşun. Daha sonra müşteri hizmetleri gerekli işlemleri yaptıktan sonra kredi kartı limitinizi düşürmüş olacaktır.

  Kredi Kartları İle İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler