Mayıs 8, 2021

Kredi Kartı Borcunun Asgarisini Ödeyince Ne Olur 2020

Ülkemizde kredi kartı kullanmakta olan milyonlarca insan vardır. Haliyle bu kredi kartları borçları da beraberinde getirmektedir. Borçluların sayısı da yine milyonlarla ifade edilmektedir. Bankalar müşterilerin memnuniyetini sağlayabilmek adına ise kredi kartı borçlarının ekstrelerinde kolaylık göstermeye çalışmaktadır. Burada asgari ödeme tutarında bahsetmek yararlı olacaktır.

Kredi Kartı Asgarisi Ödeme

Çoğu kredi kartı kullanıcısı kartının bütün limitini alışverişlerinde kullanarak bitirmektedir. Bu da ay sonunda o kartın limiti kadar bir borcunun olması anlamını taşımaktadır. Bu borcun bir anda müşteriler tarafından ödenmesi pek mümkün olmamaktadır. Çünkü kredi kartı limitleri genellikle aldığımız maaşların çok daha üzerinde tutarlardır. Bu nedenle harcanılan tutarların tamamını ödeme imkanı bulamayan kullanıcılara bankalar asgari ödeme seçeneğini hizmete sokmuşlardır. Bunun mantığı aslında son derece basittir.

  Kart Aidatı Almayan Bankalar 2020

Kart borcunuzun tamamı yüzdelik bir dilime aktarılmaktadır. Bu dilimin ise %10’u asgari ödeme tutarı olarak sizden aylık bazda istenmektedir. Diğer aylarda ise kartınızın harcama yapabileceğiniz limitini düşürülmektedir. Bu sayede siz borcunuzu sıfırlayana kadar ödemelerinizi bu şekilde gerçekleştirmektesiniz. Çoğu vakit geçim derdinden dolayı harcamalarını ayarlayamayan müşteriler için bu inanılmaz bir fırsattır. Bundan yararlananların sayısı da fazladır.

Kredi Kartı Borcu Asgari Ödemesi Faizleri

Kredi kartı borcunun asgarisini ödeyenlerin yaşayacağı olumsuzluk ise elbette ki ödenmeyen kısmın üzerine faiz biniyor olmasıdır. Bu faiz oranları bankalarca değişiklik gösterebilmektedir. Ancak devamlı kredi kartı borcunun asgarisini ödeyen kullanıcılar için bu faizler giderek büyümeye başlayacağından ileride borcun tamamını kapamak kolay olmamaktadır.

2019 yılına giriş yaptığımız bugünlerde bankaların kredi kartının asgarisini ödeyen müşterileri için almış olduğu yeni bir karar bulunmuyor. Henüz asgari ödeme limiti konusunda kullanıcılarına yardımcı olamayan birçok banka da bu servisi kullanacaklarını açıkladılar. Bu sayede yeni yılın gelmesiyle ödeme kolaylığı sağlamayan banka kalmayacaktır.

Hangi bankanın ödeme limitleri ve seçenekleri nasıldır diye sorduğunuzda bunun için bankaların web adreslerini incelemeniz yeterli olacaktır. Çünkü şubeye gitmenize gerek kalmadan hem bu bilgileri okuyabilecek hem de bankaların canlı destek bölümünden merak ettiklerinizi sorabileceksiniz.

Kredi Kartı Borcunun Asgarisini Ödeyenlere Tavsiyeler

Kredi kartınızı kullanırken maaşınızın çok üzerinde bir limit belirlemeyin. Bankalar genellikle sizlere maaşınızın 3 katı bir limit belirlemektedir. Ancak takdir edersiniz ki kredi kartı kullanılmaya başlandığında genellikle limitin sonuna kadar tüketilmektedir.

Sonuç olarak maaşımızın 3 katı olan bir kredi kartı ekstresini ödeyebilmemiz mümkün olmamaktadır. Durum böyle olunca da ya asgari tutarını ödeyip kalanının üzerine faiz bindirilecektir ya da yine kart borcunuzun üzerine faiz bindirilerek taksitlendirme yapmanıza imkan sağlanacaktır. Ancak zaman biriken faizleri ödemeniz daha da zorlaşacağından en güzeli maaşınız kadar veya daha altında bir limitle kredi kartı almanız olacaktır. Bu sayede limitinizin tamamını tüketmiş olsanız da maaşınızla borcunuzu ödeme imkanı bulabilir ve sonrasında faiz yükünden kurtulmuş olursunuz.

Kredi kartı borçlarının asgari ödeyenlere ise tavsiyemiz en kısa sürede borçlarının tamamını kapamaları olacaktır. Yoksa her ay üzerine binen faiz yükü ile daha da içinden çıkılmaz bir hal alabilir bu borç tutarı. Bu nedenle daha önce kredi kartı borcuna bulaşmış kullanıcılar bu borçlarını taksitlendirerek yapılandırma yapıp bir daha da borçlanmamak üzere bu ödemeleri gerçekleştirmelidir. Aksi halde yasal süreçlerle de uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.