Nisan 10, 2021

Geksis Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Giriş Girilir ?

geksise nasıl giriş yapılır

geksis nedir, geksise nasıl giriş yapılır

Dünya teknolojik bir ilerleme kaydetmekte ve artık çoğu işlem elektronik ortamda yapılabilmeye başlanmaktadır. Bu alanda çalışan kurumlardan bir tanesi de Maliye Bakanlığı’dır. Maliye Bakanlığı’nın projelerinden biri de Gelir / Kurumlar Vergisi Standart İade Sistemi ya da kısaca Geksis olarak adlandırılan bir sistemdir. Nedir bu Geksis? Nasıl kullanılır?

 

Geksis Nedir?

Gelir / Kurumlar Vergisi Standart İade Sistemi’nin kısaltılmış haline Geksis denilmektedir. Vergi ile ilgili işlemlerin bazıları (Gelir / Kurumlar vergisi) bu sistem üzerinden yürütülmektedir.

 

Geksis’in Amacı nedir?

Vergi dairelerinin iş yükünü azaltmak, zaman kaybının önüne geçmek, iade işlemleri açısından bir standart getirmek ve yurt çapında bir uygulama birliğinin sağlanması amaçlanmaktadır.

 

Geksis Nasıl kullanılır?

Geksis kullanmak isteyen kişilerin ilk olarak bir başvuru yapması ve kullanıcı adıyla beraber şifre almaları gerekmektedir. Gelir ve Kurumlar Vergisi iadesine yönelik kontrol ve analizler elektronik ortamda yapılıp özet bir rapor halinde iadeyi yapan birime ve mükellefe sunulmaktadır.

geksise nasıl giriş yapılırGeksis’e Nasıl Girilir ?

Maliye Bakanlığı’nın online platformuna https://intvrg.gib.gov.tr/ adlı siteden giriş yapılır. Daha sonra ise başvuruda alınan kullanıcı adı ve şifre https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-gelirkurumiade adresi ile Geksis sistemine giriş yapılır. Giriş yaptıktan sonra bu sistemde izin verilen işlemler online olarak yapılabilmektedir.

 

Kimler Geksis Kullanabilir?

Kullanmak isteyen kişilerin taşıması gereken şartlar genel olarak; İade talebinde bulunan Gelir Vergisi mükellefleri (0001 ve 0012 kodu üzerinden beyanname sunanlar), İade talebinde bulunan kurumlar vergisi mükellefleri (0010 kodu üzerinden beyanname sunanlar), kazançları ücret, menkul ve gayrimenkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlar olanlar (0012 kodu üzerinden beyanname sunanlar) Geksis talebinde bulunabilirler.

  Koyun Hibe Kredisi Veren Bankalar Hangileridir

 

Geksis kapsamına hangi mükellefler girmezler?

Beyannamelerini elektronik ortamda verme zorunluluğu olmayan mükelleflerin iade taleplerinde bu sistemi kullanma zorunluluğu yoktur.

Kazançları sadece GMSİ – MSİ Diğer Kazanç ve İratlar -Ücret olan mükellefler (sadece 0012 kodundan beyanname verenler)

 

Geksis Hangi Dönem İade Taleplerinde Kullanılmalıdır?

2015 ve o yılı izleyen vergilendirme dönemlerinde Geksis kullanılmalıdır.

2015 yılı öncesi gerçekleşen iade hakkı doğuran işlemlerde ise düzenleme öncesinde geçerli olan uygulama kullanılmalıdır.