Nisan 11, 2021

Eyt Nedir ? ( Emeklilikte Yaşa Takılanlar )

emeklilikte yaşa takılma 2019

emeklilikte yaşa takılanlar

Eyt ( Emeklilikte Yaşa Takılma ) Nedir ?

Çalışmaktan son derece yorulmuş ve gününü çoktan doldurmuş vatandaşlarımız emekli olsam da artık rahatlasam diye düşünmekten kendini alamıyorlar. Günlerini doldurdukları için emekli olmak onların hakları fakat maalesef ilgili yasa gereği emeklilik yaşını beklemek durumunda kalıyorlar. Emeklilikte yaş bekleyenler yani emeklilikte yaşa takılanlar kısaca eyt olarak adlandırılmaktalar.

İşsizlik konusunun hat safhalara ulaşıp, kriz nedeniyle fabrikaların küçültülmeye başladığı günümüzde; günü dolduğu ve emekli olmayı istediği halde emekli olamayan vatandaşlar ile dolu. Bu da genç ve işsiz vatandaşların önünü maalesef kapatıyor. Yalnızca lisans yapmamış insanlar için tartışmalı bir konu da değil maalesef bu. Yıllarca okul okumuş ama bir türlü işini bulamamış insanların da artık büyük sorunu.

emeklilikte yaşa takılma 20198 Eylül 1999 tarihinde kabul edilip, resmi gazetede yayınlanan ülkemizin geriye doğru attığı ilk yasa kabul edilen ve halk arasında Kademeli Emeklilik olarak bilinen teklifle mağdur edilen kimselere EYT yani Emeklilik Yaşına Takılanlar denir. İtirazlar üzerine 1999 ve 2000’li yılların başında iptal edilmesi düşünülmüş, içerisinde değişiklikler yapılmasına rağmen 23.05.2002’de tekrar kabul edilmiş bu yasa, 1999 yılında 5 milyon; son 14 yılda da ortalama 3.5 milyon kişiyi etkilemiştir. Yasadan önce kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl olarak açıklanan emekli olma şartı, mağduriyetleri de beraberinde getirmiştir.

Emeklilikte Yaşa Takılma Hakkında

Erkeklerde 52 yaşına kadar çalışma olarak belirlenmiş emeklilik yaşı, sigortası 18 yaşında başlayanın 34 yıl, 26 yaşında başlayanın 26 yıl çalışmasını zorunlu kılarak sigortası erken başlayanlara bir haksızlık olarak görülmüştür. Emekli olmak için erkekler, yirmi beş yıllık süresini ve 52 yaşını doldurmuş olmalıdır.

  Yıllık İzin Süreleri Nasıl Hesaplanır ?

Özel sektöre göre yaşlı, devlete göre genç sayılan bu mağdur kişilerin o yaşlarda iş bulması zor hatta 45 yaşını geçmiş biri için neredeyse olanaksızdır. Yapabilecek tek şey evimizde oturup gün beklemektir fakat zorlaşan hayat şartları, artan ihtiyaçlar bunu yapmamıza büyük engeldir. Hiç kimsenin ne evinde oturup gün bekleyecek birikimi, ne de buna yetecek malı vardır ki olsa bile kimse 3-5 yıl az çalışmak için malından olmayı kabul etmez. Evde hiçbir gelir olmadan yaşamamızın mümkün olmadığı bu dönemde, bırakın hiçbir geliri yeri geliyor asgari ücret üstü maaşlarımız bile ihtiyaçlarımızı karşılayamıyor.

Emeklilikte yaşa takılanların itirazları üzerine yıllarca bir çözüm maalesef gelmedi fakat son zamanlarda değişen Sosyal hizmet bakanı yaşı geçkin vatandaşlarımıza bir umut oldu. Yıllık ortalama kazancın ve aylık bağlama oranının düşürülerek bir çözüm gelmesi bekleniyor. Son çıkan haberlere göre, gününü doldurmuş vatandaşlar yaklaşık 1000 TL gibi bir mevlayı kabul ederek emekli olabilecekler. Fakat günümüz şartlarında 1000 TL maaş ile geçinebilmek oldukça sıkıntılı görünüyor. Hele ki beklediğiniz takdirde alacağınız maaşın daha yüksek olması da sizleri bir hayli düşündürüyor.

Meclisimizde son günlerde yapılan yasa teklifleri bu yönde ilerlerken eyt yine gündemin ortasına yerleşmiş durumda. Fakat bu yasa teklifleri de hayata geçirilmez ise veya vatandaşlarımıza bu maaş oldukça düşük gelir de işlerine devam ederlerse; emeklilik yaşlarını beklemek dışında hiçbir çareleri maalesef kalmıyor. Tabi henüz bu yönde kesinleşmiş bir bilgide bulunmuyor.