Nisan 11, 2021

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-haciz sorgulama nasıl yapılır

E-haciz sorgulama nasıl yapılır

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

E-haciz sorgulama nasıl yapılır sorusu büyük bir kitle tarafından merak edilen bir konudur. E-haciz uygulaması yeni uygulanmaya başlanan ve borçluların banka hesaplarına yapılmakta olan bir haciz şeklidir. Elektronik hacizin ortaya çıkma amacı ise, haciz konusundaki işlemleri daha hızlı ve pratik bir hale getirmektir. Bunun yanında işlemin ortaya çıkardığı ek masraflarında önüne geçilmesi sağlanmış olur. Zira e-haciz kullanımı ile birlikte posta ve kağıt masrafları gibi sorunların tamamen önün geçilebilmektedir.

E-haciz sorgulama nasıl yapılır

E-Hacizden Nasıl Kurtulunur?

Bu haczin engellenebilmesi için vatandaşların bazı adımlara dikkat etmesi gerekir. Borcun ödenmesi 7 gün içinde yapılmalıdır. Eğer borçtan kaynaklı olarak bir hata meydana gelmişse o zaman bu hataların düzeltilmesi için vatandaşlar talepte bulunabilir. Öte yandan borç büyük bir miktarda bulunuyorsa, buna yönelikte kişilere kolaylıklar sağlanmıştır. Zira yapılan taksitler sayesinde bunun daha kolay adımlarla ödenmesi mümkün bir hale gelebilir. Tabi bu taksitler sadece haciz durumunun kaldırılması için yapılmaktadır. Eğer aracın veya gayrimenkulün üzerinde bir haciz söz konusu olmuşsa, borcun ödenmesi bu haczin kalkmasına neden olmayacaktır.

E-haciz kapsamında bazı eşyaların haczedilmesi söz konusu olur. Özellikle borçlunun mesleğine dair eşyalar, mutfak eşyaları, sağlık için yapılan yardımlar, hayatı sürdürmek için gerekli olan ev eşyaları, borçlunun aile geçimini sağlamak için bulundurduğu hayvanlar gibi şeyler kesinlikle haczedilemez durumdadır. Bunların dışında lüks kavramında bulunan ve birden fazla olan eşyaların haczedilmesi belirtilen şeyler arasındadır.

E-Haciz Sorgulama

Bu işlemin yapılabilmesi için birkaç farklı adımın uygulanması yeterli olacaktır. Bunun için kullanılması gereken sistem ise e-devlet olmaktadır. E-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte giriş yaptıktan hemen sonra, Gelir İdaresi Başkanlığı e-haciz sorgulama bölümüne giriş yapmalısınız. Bu bölüme ulaştıktan sonra uygulamaya git yazısı üzerinden doğrudan gib.gov.tr sitesine ulaşabilir ve adınıza bir haciz bildirisinin olup olmadığına buradan bakabilirsiniz. Eğer adınıza düzenlenmiş bir haciz bildirisi yoksa, buradan olmadığını öğrenebilirsiniz. E-haciz sorgulama nasıl yapılır sorusuna cevap bu şekilde mümkün olurken kullanıcılar bu konuya dair bir önlem alması sistemden gerekli bilgilerin öğrenilmesi sonrasında olabilir.

  Nominal Ne Demek? Nominal Değer Nasıl Hesaplanır?