Mayıs 8, 2021

Düşük Olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Günümüzde bankalarla finansal işlem gerçekleştirmeyen sayısı yok denecek kadar azdır.Bu insanların finansal kaynak bulmak için bankaları tercih etiğini göstermektedir.Çeşitli ihtiyaçlarımızdan dolayı bankaların sunduğu kredi ve kredi kartı gibi hizmetlerden yararlanmak isteriz.Bankaların tüketicilere sunduğu kredi ve kredi kartı almak için gerekli şartlar vardır.Bu şartların arasında en dikkat çekeni ise kredi notu‘dur.Düşük kredi notu olanlar kredi çekememekten dert yanmaktadır.Bu durumda ki tüketiciler Düşük kredi notu nasıl yükseltilir?Kredi notu nasıl yükselir? gibi sorulara yanıt aramaktadır.

 

Kredi Notu, Tüketicilerin bankalarla gerçekleştirdiği finansal işlemlerin KBB ve merkez bankası tarafından kayıt altına alınarak verilen sayısal değerlerdir.Siz bankadan kredi ve kredi kartı aldınız ve yaşadığınız olumsuzluklardan dolayı borç ödemenizi geciktirdiniz bu sizin kredi notunuza eksi olarak yansımaktadır.

Kredi Notunuzu findeks.com adresinden öğrenmeniz mümkündür.Kredi notunuzu öğrendiyseniz, kredi notunuz hangi grupta yer alıyor aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

 

Kredi Notu                  Kredi Notu Grubu           

 

0 -700                         En Riskli Grup

     

700 – 1100                   Orta Riskli Grup

 

1100 – 1500                 Az Riskli Grup

 

1500 – 1700                  İyi Grup

 

1700 – 1900                  Çok İyi Grup

 

Düşük Olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 

Kredi notunun önemi günümüz şartlarında oldukça önemlidir.Bunun nedeni bankaların tüketicilere kredi ve kredi kartı verirken kişinin ödeme alışkanlığını yansıtan kredi notuna bakar ve kredi ve ya kredi kartı verip verilmeyeceğine karar verir.Ayrıca kredi notuna sadece bankalar bakarak onay vermez.Alışveriş Merkezleri,Beyaz Eşya Mağazaları ve Elektronik Eşya satan mağazalar vb yerlerde size ürün vermeden önce kredi notunuza bakar ve daha önceki ödemelerinizin zamanında ve düzenli olup olmadığını anlar.Kredi notu o kadar önemli bir hal aldı ki  bazı bankalar tüketicilere verdikleri kredi faizini kredi notuna göre belirlemektedir.Kredi notu yüksek borcuna sadık tüketicilere daha düşük faizli kredi verilmektedir.

 

  Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Otomatik Ödeme Talimatı kredi notunu yükseltir mi ?

Aktif olarak kullandığınız hesabınız varsa veya maaş kartınızda olabilir, bu hesaplarınız üzerinden aylık düzenli ödemeniz gereken elektrik,doğal gaz,su ve telefon gibi faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermeniz sizin kredi notunuza artı olarak yansır.Bu durum sizin aylık ödemeniz gereken borçları önemseyerek öncelik tanıdığınızı ve her ay düzenli ödediğinizi ve ödeyeceğinizi gösterir.Bankalar tüketicilerin otomatik ödeme yapmaları için kampanya yapmaktadır.Bunun nedeni ödeme alışkanlığı olan müşterileri arttırmak ve müşterilerinin kredi notunun yükselmesini sağlamaktır.

 

Hesaba Yapılan Para Giriş Çıkışları

Sürekli kullandığınız aktif bir hesabınız varsa bu hesap üzerinde sürekli para akışı olması sizin kredi notunuzu olumlu etkileyecektir.Hesabınız üzerinden yukarıda da belirtiğimiz gibi otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.Bu faturalarınızın ödenmesi için hesabınıza para girişi olmasını ve faturalar ödendiğinde ise para çıkışı olmasını sağlamaktadır.Harcamalarınızı hesabınıza para yatırarak yapabilirsiniz. Market,Alışveriş Merkezi ve Giyim gibi yaptığınız alanlardaki harcamalarınızı kartınıza para yatırarak yapabilirsiniz.Bu tür alışverişlerde nakit yada kart ile ödeme arasında fark olmamaktadır. Özellikle aylık taksitlerle aldığınız ürünlerin ödemelerini karta para yatırarak yapmanız daha faydalı olacaktır. Bu sizin aylık ödemeniz gereken taksitinizi her ay düzenli olarak kartınızda ki paradan ödediğinizi gösterir. Ödemelerinizi düzenli olarak takip edip ödediğinizin kanıtıdır.

 

Kredi Notu Düşmemesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kredi notunuzun düşmemesi için dikkat edilmesi gereken bazı detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz.Kredi kartı ve hesaplarınızın kart aidatı ücreti varsa kullanmadığınız kartlarınıza borcunuz çıkabilir.Bu borç 5 TL’de olabilir.Önemsenmeyip ödenmediği zaman kredi notunuza eksi yansıması olacaktır.

Kredi veya kredi kartı başvurusunda bulundunuz olumsuz yanıt aldıysanız diğer bankalara da başvurmaktan kaçınmalısınız.Yada kredi ve kredi kartı başvurusu yapmadan önce başvuru yapacağınız bankayı iyice araştırarak yapmalısınız.Sürekli kredi ve kredi başvurusu yapmanız kredi notunuza eksi olarak yansımaktadır.

 

  Sicil Affı Yürürlüğe Girdimi

Yukarıda verdiğimiz bilgiler hakkında aklınıza takılanlarla ilgili veya farklı konularda merak ettiğiniz soruları aşağıda yer alan yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Hızlıca kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız hızlı kredi notu yükseltme yolları başlıklı konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.