Döviz Kuru Nedir ?

Döviz Kuru Nedir ?
23 Ocak 2019 tarihinde eklendi.

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Döviz Kuru Nedir ?
5 (100%) 5 vote[s]

Döviz, bir ülkenin para birimi dışında olan farklı ülkelerin para biriminin değerlendirilebilir yatırım aracı olarak görülmesini ifade eder. Ülkemizde forex piyasası veya serbest piyasa üzerinden döviz alım-satımı gerçekleştirerek kar elde edebilir veya zarara uğrayabilirsiniz. Döviz alım-satım gerçekleştirirken ilk noktayı karşılaştığınız döviz kuru oluşturur. Döviz kuru, ulusal para birimimizin yabancı bir para birimi karşısındaki değerini göstermektedir.

Döviz Kuru Ne Demek ?

Ekonomi haberlerini ve finans piyasalarını takip ettiğinizde, her döviz bir sembole sahip olarak Amerikan doları USD ve Euro EUR gibi bir kullanım gösterir. Bu sembollerin kullanılması ile birlikte USD/TRY gibi oranlar sağlanabilir. Bu oran, Amerikan Dolarının, Türk Lirasına oranını ifade eder.

Arbitraj Nedir? Arbitraj Nasıl Yapılır ? Faydaları Nelerdir ?

Temel olarak döviz kuru bu şekilde ifade edilirken, alış kuru ve satış kuru şeklinde de iki farklı ifade gösterir. Alış kuru; ülkemizin parasıyla alış yaparken kullanacağımız değeri ve satış kuru ise elimizdeki dövizi sattığımızda elimize geçerek ülkemiz parası değerini ifade eder.

Döviz Kuru incelendiğinde, döviz kuru üç farklı türe sahiptir.

  • Bunlardan ilki olan esnek piyasa döviz kuru için Merkez Bankası döviz kuruna müdahale etmez. Bu kur piyasaya hakim olmakla birlikte esnek oranlar gösterir ve yatırım işlemleri her zaman değişkendir.
  • Sabit kur sisteminde Merkez Bankası dövize müdahale yapar ve düşüş ya da dalgalanmaları engelleyerek, kurun sabit bir düzende çalışmasını sağlar.
  • Son olarak denetimli kur sisteminde ise Merkez Bankası ilerleyen tarihleri düşünerek, döviz kuruna müdahalede bulunabilir ve dalgalanmaları kontrol altında tutabilir.

Döviz Çeşitleri

Döviz kuru 4 farklı çeşide ayrılır. Bunlardan ilki olan

  • Nominal kur; yabancı para biriminin ulusal para birimi karşısında gösterdiği değerdir. Yani bir ABD dolarının kaç Türk Lirası olduğunu ifade eder.
  • Reel kur değerinde ise nominal kur enflasyon oranlarına göre düzenlenir ve Dolar/TL paritesinde oynamalar ortaya çıkar.
  • Çapraz kur; yabancı paraların birbirleri arasında bulunan değerlerini gösterir. Yani örneğin, Dolar ile Euro arasındaki değerin karşılığını gösterir. Çapraz kur sayesinde elinizdeki Türk Lirası ile alabileceğiniz Dolar ve Euro’yu karşılaştırabilirsiniz.
  • Son olarak efektif kur ise iki yabancı döviz kurunun birbirine ortalamasını ifade eder. Genellikle Dolar/Euro paritesi ile görülebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git