Nisan 11, 2021

Döviz Hesabı Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ? Nasıl Açılır ?

döviz hesabı nedir

döviz hesapl çeşitleri, döviz hesabı ne demek

Döviz hesabı, yabancı para birimleri arasında gönderim ve alım (Exchange) yapmaya olanak tanıyan ve döviz tasarruflarını değerlendirmeye yarayan banka hesabıdır. Döviz hesapları kimi bankalarda isteğe bağlı olarak mevduatlı veya mevduatsız hesap açıldığında otomatik olarak devreye alınırken; kimi bankalarda ise mevduatlı TL hesabınızın üzerinden bir süre geçtikten sonra döviz hesabı açtırma isteğinde bulunmanız sonucunda açılır.

Döviz Hesabı Nedir?

Küreselleşen dünyada, artık farklı para birimleri opsiyonları gittikçe daha avantajlı pozisyonlar almaya yaramaktadır. Hem kazançlı yatırımlar için, hem karşılıklı satış ve alış işlemlerinde, hem de diğer operasyonel işlemlerde, döviz hesabı oldukça avantajlıdır. Farklı para birimleri üzerinden yapılan her türlü tasarruf ve exchange işlemlerini yapmaya yarayan banka hesabına, döviz hesabı denir.

Hangi Para Birimlerine Hesap Açılabilir ?

Uluslararası fiyatlama konjonktörü ile eş zamanlı olarak işleyebilen ve Swap takasına olanak tanıyan tüm para birimleri, ülkemizde de döviz hesapları altında banka hesaplarına yatırılabilir. Ülkemizde en fazla döviz cinsinden para akışı ABD doları (USD), İngiliz sterlini (GBP), Avustralya doları (AUD), Euro (EUR), Hong Kong doları (HKD), Yeni Zelanda doları (NZD), Singapur doları (SGD), Çin yuanı (RMB), Kanada doları (CAD), Japon yeni (JPY) ve son yıllarda Rus Rublesi gibi para birimlerinde yapılmaktadır.

Döviz Hesap Çeşitleri

Vadeli ve Vadesiz Döviz işlemleri, normal mevduatlı ve mevduatsız TL işlemlerinde olduğu gibi yapılmaktadır. Bu iki döviz hesap çeşidinde Vadesiz Hesapta, yabancı para birimleri arasındaki düşüş ve inişten kazanç elde edilirken; Vadeli Döviz Hesapta ise; bunlarla birlikte ek faiz olanakları da bulunmakta.

  Ev Hanımlarına Maaş Var Mı 2020? Ev Hanımları Maaş Alıyor mu?

Döviz Hesapları Nasıl Açılır?

Gelelim en önemli konuya. Döviz hesabına çok ihtiyacınız var ise veya günü geldiğinde kullanılmak üzere bir köşede dursun diye düşünüyorsanız; döviz hesabı açtırmak en mantıklı hamle olacaktır. Zira, günümüzde çok yönlü olarak sert dalgalanmalar ile dövizden para kazanmak oldukça kolay bir iş haline geldi.

a) Kendi Mevduat Hesabınızın Bulunduğu Bir Bankada Hesap Açtırmak

Eğer hali hazırda bir bankada mevduat hesabınız var ise; bu durumda Döviz hesabı açtırmak çok kolay olmaktadır. Sadece telefon bankacılığı, internet bankacılığı ve sesli yanıt üzerinden dahi döviz hesabı açtırabilirsiniz. Bununla birlikte bazı banka ATM’leri de bunu mümkün kılmaktadır.

b) İlk Defa Bir Mevduat Hesabı Açtıracaksanız

Ek kişisel bilgileriniz ile birlikte, nüfuz cüzdan fotokopisi, yerleşim yeri adresi ve iletişim numarası ile birlikte yeni bir döviz hesapları açtırabilirsiniz. Bu aşamada sözleşme imzalamanız gerekecektir. Sözleşme maddelerini dikkatlice incelediğinizden emin olduktan sonra imza atarak başvurunuzu yapabilir ve 15 gün içerisinde tanımlanmak üzere beklemeye geçebilirsiniz.