Nisan 10, 2021

Deflasyon Nedir? Deflasyon Nedenleri ve Ekonomiye Etkileri

Bu makalede deflasyon nedir, deflasyon nasıl ve neden oluşur gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Ayrıca günümüzde deflasyon ile mücadele eden ülkelerle ilgili de güncel gelişmeleri konumuzdan takip edebilirsiniz.

Devletlerin yönetilmesinde ekonominin çok önemli bir yeri bulunmaktadır. İşinin uzmanı olan kişiler tarafından yürütülen ekonomi politikaları bir ülkenin ayağa kalkmasındaki en büyük etkendir. Bu bağlamda hem iktisadi bir kavram olması hem de devlet yönetiminde kullanılan bir tabir olması nedeniyle deflasyonun ne olduğunun iyi şekilde bilinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu sorunu yaşayan ekonomilerde ciddi sıkıntılar çıkabilmektedir.

Deflasyon Nedir ve Nasıl Oluşur?

Bu kavramı anlatabilmek için öncelikli olarak enflasyonun ne olduğundan bahsetmek gerekir. Enflasyon fiyatların genel seviyesindeki ortalama artışlara denmektedir. Daha rahat anlaşılabilmesi adına ise enflasyonun artması cebinizdeki paranın satın alma gücünü azaltan bir şeydir. Deflasyon kavramı ise enflasyonun tam tersi olarak göze çarpmaktadır. Yani fiyatlar genel seviyesindeki ortalama düşüşlerdir.

İlk başta baktığınız zaman yararlı bir şeymiş gibi gözükebilir ve hatta paranın satın alma gücünü artırdığı düşünebilir. Kısa vadede faydalı olsa da uzun vadede problem doğuran bir şeydir. Çünkü bir ekonomi sürekli olarak fiyatlar genel seviyesinin düşmesi diğer ülkelerle olan ticari ilişkileri zedelemektedir. Aşırı değerli hale gelen milli para ihracatın yapılabilmesini engellemektedir.

  Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır ?

İhracat yapamayan ülkeler ise aşırı değerli paraları nedeniyle ithalat yapmaya yönelmektedir. Bu da ticari açıkları tetikleyerek ülkeyi zora sokmaktadır. Yani deflasyon genel olarak bir ekonomik sorunların gün yüzüne çıktığı dönemlerde görülmektedir ve ülkeler için sıkıntılı süreçlerdir.

Deflasyon Sorunu Yaşayan Günümüzdeki Ülkeler

Aslında 1929 Krizi ile birlikte yaşanmaya başlanmıştır. İlk olarak ABD’de görüldükten sonra ikinci kez 1973 Petrol Krizi’nde karşımıza çıktı. Bunun yanında 2008 Mortgage Krizi neticesinde de bu durum oluşmuştur. Şu an için ise Japonya, İtalya gibi ülkelerde bu sorun yaşanmaktadır. Ekonominin sürekli olarak deflasyonist açık vermesi ticari ilişkilerini zedelemekte ve gıda ürünleri üretememelerinden dolayı bu alanda dışa bağımlı olmalarını sağlamaktadır. Bunun olmaması adına üretimi artırıcı tedbirler alınmalıdır.