CVV Güvenlik Kodu Nedir? Kart Güvenli Kodu

CVV Güvenlik Kodu Nedir? Kart Güvenli Kodu
21 Aralık 2018 tarihinde eklendi.

Son zamanlarda kredi kartı dolandırıcılığı giderek artmakta. İnsanların hayatını kolaylaştıran kredi kartları zaman zaman da zora sokabilmekte. Bu zorluklar bazen kredi kartları borçlarıyla olurken bazen de dolandırıcılık ve benzeri olayların yaşanmasıyla başımıza gelmekte. Kredi kartı borçları gelirimizden fazla harcadığımızda can sıkıcı boyutlara ulaşabiliyor. Bazen de biz harcamasakda kredi kartımızdan bizden habersiz para çekilmesi vb. durumlarla karşılaşabiliyoruz. İşte bu nedenle kredi kartı güvenliği günümüzde oldukça önemlidir.

Kredi kartı güvenliğinde en önemli faktörlerden bir tanesi CVV güvenlik kodudur. Bu kod kredi kartlarımızın veya banka kartlarımızın arka tarafında bulunurlar. Bu makale de CVV kodu nedir, CVV kodları ne işe yarar gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

CVV Kodu Nedir ?

Kredi kartları hayatımızı kolaylaştıran gereçler olsa da bu noktada güvenlik açısından onların korunması son derece zahmetli bir durumdur. kartlarda birçok güvenlik önlemi bulunurken genellikle online alışverişlerde kartın arka yüzündeki 3 haneli kodun girilmesi istenir. Peki arka yüzde yer alan ve CVV kart güvenlik kodu olarak bilinen kod nedir, ne işe yarar birçok kişi tarafından bu durum merak edilmektedir. Bu yazımızda sizler için bu kod nedir, ne işe yarar bu konular hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer sizde tüm bunları merak ediyor iseniz doğru yerdesiniz demektir.

  1 Ons Kaç Gram Altın Eder ? Gram Altın Hesaplaması

CVV Kart Güvenlik Kodu Ne İşe Yarar?

Card Validation Value kelimelerinden oluşan CVV kredi kartı güvenliğini sağlamak amacı ile firmalar tarafından otomatik olarak oluşturulmuş bir koddur. Bu kod kartın arka yüzünde şerit üzerinde yer almakta olup 3 haneli harflerden oluşur. Sadece mastercard ve VISA kartların arkasında yer almakta olup 2001 tarihi itibari ile tüm kartlarda bu kodun bulunması zorunlu hale getirilmiştir. Kartın ön yüzünde ki rakamlara nazaran daha geri planda kalırken kabartmalı değil normal şekilde yazılmaktadır.

CVV kod adından da anlaşılacağı üzeri güvenlik için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu noktada güvenliği arttırmak ve maksimum seviyeye çıkarmak için üretilmiştir. Özellikle internet üzerinden alışveriş sırasında yaşanan dolandırıcılığın önüne geçmek adına kullanılmaktadır ve internette güvenli bir alışverişe alan sağlar.

CVV kod kredi kartı sahibinin adı, kart numarası, kartın son kullanım tarihi ile birlikte sorulan bir sorudur. Bu noktada kartın arka yüzünde imza bandı üzerinde yazar. Kimi zaman bu kod 3 haneli olarak yazılırken kimi zaman daha fazla rakam yer alsa da her zaman için CVV kod olarak son 3 hane yeterli olmaktadır.

cvvv kod nedir

CVV kart güvenlik kodu, kredi kartı güvenlik numarası, banka kartı güvenlik kodu

CVV Kart Kodu Ne Zaman Kullanılır ?

Cvv kart kodları normalde günlük market alışverişlerinde vs. sorulmamaktadır. Çünkü bu alışverişlerde zaten kartımızı okutarak alışveriş yaptığımız için buna gerek duyulmamaktadır. Ancak internet üzerinde kredi kartı dolandırıcılığını, başkasının kredi kartı ile habersiz alışveriş yapmayı engellemek amacı ile CVV kodu istenmektedir. İnternet üzerinde güvenli alışveriş için bir çok firma güvenlik için cep telefonu onayı da istemeye başlamıştır.

  Arbitraj Nedir? Arbitraj Nasıl Yapılır ? Faydaları Nelerdir ?

Bazı firmalarda kredi kartı üzerinde yazan ad – soyad, kredi kartı numarası, kredi veya banka kartının son kullanım tarihi ve arkadaki güvenlik numarası yani cvv kodu girildiğinde para çekimi yapılabilirken bazı firmalar 3 d ödeme sistemine yönlendirme yaparak ticareti telefon aracılığı ile doğrulamanızı istemektedir. Bu sayede yetkisiz kişilerce kredi kartınızın kullanılarak alışveriş yapmaları önlenmektedir. Çünkü sizin kartınızla alışveriş yapılırken kartınızın kayıtlı olduğu ve bankada sizin adınıza kayıtlı olan cep telefonuna kısa mesaj gelmektedir. Bu mesajda yer alan şifreyi girmediğiniz takdirde kartınızdan para çekim işlemi yapılamamakta ve bu sayede yetkisiz işlemlerin önüne geçilebilmektedir.

Kredi kartı CVV kodları sadece internet alışverişlerinde kullanılmamaktadır. Ayrıca CVV kodlarına bankacılık işlemlerinde de zaman ihtiyaç duyulmaktadır. İnternet bankacılığı üzerinden kartlarımızla ilgili yapacak olduğumuz değişimlerde genellikle güvenlik kodları sorulmaktadır. Bu nedenle internet bankacılığından kartlarımız ile alakalı olarak değişiklik yapacak olduğumuzda bu güvenlik numaralarını girerek işlemlerimizi tamamlayabiliriz.

Etiketler:

CVV Güvenlik Kodu Nedir? Kart Güvenli Kodu Konusuna 7 Yorum Yapıldı
 1. Mustafa dedi ki:

  İlk kredi kartı aldığımda CVV kodunu epey aramıştım. En son makalelerden de anlamayınca Google görseller imdadıma yetişmişti.

 2. Nurcan Can dedi ki:

  CVV numarası kredi kartlarındaki güvenlik sorgu sayısını artırmak için üretilmiş üç haneli bir numaradır. Yani online alışveriş yaparken size sorulabilecek bilgiler sınırlıdır. Örneğin; adınız soyadınız, kart üzerindeki numara ve son kullanma tarihi. Sadece üç tane sorgu çalıştırabilirler. Bu sorgu sayısını artırıp güvenlik seviyesini yükseltmek için doksanlı yıllardan itibaren CVV numarası diye bir şey çıkarttılar. Durum özetle bu işte 🙂

 3. YJMalmsteen dedi ki:

  Artık bu cvv kodunu kullanmayı bırakması gerekli bence bankaların. Daha güvenli ve gelişmiş sistemler kullanılabilir muhtemelen

 4. ESAT dedi ki:

  Daha güvenli bir sistem de olabilir. Yani cvv kodlarda çalınabilir sonuçta elektronik bir sisteme gecılmelı bence

 5. metin türksoy dedi ki:

  yaklaşık 15 yııldır kredi kartı kullanıyorum. daha doğrusu sanal kart kullanıyorum. cvv kodu ilk zamanlar için mecburi olarak getirilmiş bir güvenlik önlemi. fakat kart güvenliğ iiçin ayrı tedbirler de alınması şart

 6. Yunus Emre dedi ki:

  CVV yazmadan satın alım yapılmıyor fakat 3d Secure’un kullanılmadan sipariş geçilebilen yerler ne kadar güvenli bilemiyorum. Hepsiburada olsa bile 3d secure’suz satın alım yapılabiliyor.

 7. bugra dedi ki:

  Açıkcası CVV kodu 3 haneli olması güvenlik açısından bence kötü. Birçok deneme yolu ile bulunabilecek rakamlardan oluşabiliyor.

Sayfa başına git