Mayıs 8, 2021

Banka Kara Listesi Nasıl Sorgulanır?

Yaşadığınız bazı nedenlerden dolayı bankaların kara listesine girmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni borçlarınızı ödememek ve sonucunda icralık olmak gibi nedenler olabiliyor. Özellikle yasal takiple sonuçlanan süreçlerde bankaların kara listelerine girmeniz kesinleşiyor. Halk dilinde kırmızı kalem yemek olarak da anılan bu durumlar nedeniyle bankaların bilgilerinize ulaştığı havuzlar ortak olduğu için hiçbir bankadan kredi çekemezsiniz. Peki banka kara listesi nasıl sorgulanır?

Sorgulama Yapma Yöntemi

Eğer ödemelerinizi gününde ödüyor ve ödemelerinizde hiçbir aksama yaşamıyorsanız kara listeye alınmazsınız. Ancak kara listeye girdiğinize kesin gözle bakıyorsanız ve bankalara kredi başvurusunda bulunacaksanız öncelikle sicilinizin durumu hakkında bilgi almalısınız. Banka kara listesi nasıl sorgulanır? sorunuza cevaben Findeks yanıtını verebiliriz. Merkez bankasının tuttuğu ve her bankanın görebildiği kara liste kayıtları Findeks adı verilen sistem tarafından öğrenilir. Bu aşamada hangi banka tarafından kara listeye alınmanızın hiçbir önemi yoktur. Çünkü artık ortak sistemler nedeniyle her banka durumunuza bizzat görebilmektedir.

Listeden Çıkabilir miyim?

Kara listeler borçlarınız ile alakalı olduğu için bu listelerden çıkabilmenizin ilk yolu doğal olarak mevzu bahis olan borcu ödemenizdir. Bu borcu kapattığınız zaman kara listeden çıkabileceğiniz gibi hiç borcunuz kalmasa da listeden hemen çıkamama ihtimali olduğunu da unutmamalısınız. Eğer borcunuzu tamamen kapatma şansınız bulunmuyorsa da kara listeden çıkma şansınız bulunmaktadır. Bunun için bir avukat aracılığıyla banka ile görüşmeli ve borcunuzda yapılandırmaya gitmelisiniz. Yapılandırmayı düzenli ödemeniz de listeden çıkmanızı kolaylaştırır.

Aflar Yoluyla Listeden Çıkma

Devlet bazen ekonomiyi canlandırma yoluna giderken kara listede olanlara af çıkarabiliyor. Bu durumlarda eski borcunu kapatan ya da yapılandırmada borcunu ödemekte olan ancak kara listeden henüz çıkamayanların ismi listelerden tamamen siliniyor.

  Yüksek Faiz Veren Bankalar 2020