Asgari Ücretle Çalışanlar Ne Kadar Kredi Çekebilir

Asgari Ücretle Çalışanlar Ne Kadar Kredi Çekebilir
3 Nisan 2018 tarihinde eklendi.
Asgari Ücretle Çalışanlar Ne Kadar Kredi Çekebilir
5 (100%) 7 votes

Ülkemizde Asgari Ücret alan kişi sayısı 14 milyonu geçmektedir.Asgari ücretle çalışan sayısı bu kadar yüksek iken nakit ihtiyaçlarında bankalardan ne kadar kredi çekebilir ? sorusuna cevap aradık.

Bu Sayfada Bulabilecekleriniz

Asgari Ücretle Çalışanlara Bankalar Ne Kadar Kredi Verir ?

Bilindiği üzere bankalar tüketicilere kredi verirken kredinin geri ödeme aşamasını düşünerek kredi verir. Krediyi ödeyecek olan kişinin aylık gelir durumuna orantılı kredi vermektedir.Bu durum da banka hem kredinin ödenme riskini azaltıyor hem de tüketici kredi ödemesinde zorluk çekmiyor.

Bankalar tüketicilerin kredi taleplerini aylık gelir durumunun yanında kredi notuna da bakarak değerlendirmektedir. Kredi notu düşük bir tüketici asgari ücretten yüksek maaş alsa da bankalardan kredi alamayabilir. Kredi notu kişinin bankalarla geçmişte yaşadığı finansal durumu ortaya koymaktadır. Eğer daha önce ki borçlarınız da sorunlar yaşadıysanız bu şimdi karşınıza çıkabilir.

Ayrıca asgari ücretli çalışan bir kişinin kredi notu çok iyi grubunda yer alıyorsa yani 1700-1900 arası kredi puanına sahip ise bankalardan maaşına göre biraz daha fazla kredi kullanabilir. Bankalar borcuna sadık tüketicilere bu şekilde ayrıcalıklar tanımaktadır. Ayrıca kredi notu yüksek olan kişilere göre kredi kampanyaları da düzenlenmektedir.Kredi puanı yüksek olan kişiler daha düşük faiz oranları ile kredi alabilmektedir.

Yukarıda kredi notunun kredi çekerken ne kadar önemli olduğuna değindik Asgari ücretli bir çalışana bankalar ne kadar kredi verir?Buna değinelim.

Asgari ücretli Çalışan Kredi Alabilir mi?

Asgari ücretle çalışan kişi oranı ülkemizde %42.5’dur. Rakamlar haliyle bu kadar yüksek iken bankalar da bunu görmezden gelemez. Asgari ücretli çalışanlar bankalardan 48 ay vadeli ihtiyaç kredi ile çekebileceği en yüksek tutara ulaşabilir. Bunu söylememiz de ki neden bankalar tüketicilere kredi verirken aylık gelire bakar ve verecekleri kredinin aylık ödemesi maaşın yarısını geçmesin ister. Bu yüzden uzun vade demek daha yüksek tutarların onaylanması demektir. 1604 TL olan asgari ücretli çalışan bir kişi 48 ay vade ile ne kadar kredi çekebilir buna bakalım.

48 vade * 802 = 38.496 TL

36 vade*  802 = 28.872 TL

Buradan varabileceğimiz sonuç asgari ücretle çalışan bir kişinin geri ödemesi 40 bin TL olan miktarlara kadar kredi çekebileceğidirŞuna belirtelim 40 bin TL asgari ücretlinin çekebileceği tutar değil kredinin faizi ile birlik toplam ödenmesi gereken tutar 40 bin TL’yi geçmeyecek şekilde kredi kullanabilir. Asgari ücretli çalışan ve kredi çekmek isteyen bir kişinin kredi skoru 1700 puanın üzerinde ise bankalardan biraz daha fazla kredi çekebilirler. Bankalar kredi notu yüksek kişilerin borcuna sadık tüketiciler olduğunu bilir ve onlara biraz daha töleranslı davranır. 

Bankaların kredi tutarları, kredi şartları ve kredi türüne göre de değişiklik gösterebilir. Özellikle dönem dönem bankaların yapmış oldukları devlet destekli konut kredilerinde, asgari ücretle çalışanlar daha yüksek tutarlara da kredi çekimi yapılabilir. Genel olarak asgari ücretlilerin çekebileceği kredi tutarı 40 bin tl nin altında kalsa da bu tür istisnai durumlarda 40 bin tl yi aşan tutarlar da kredi çekebilmektedirler.

Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Bankalar Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Verir ?


 

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum yap bölümünden yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.Konumuzu faydalı bulduysanız 5 YILDIZ vermeyi unutmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git