Nisan 11, 2021

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

altın hesabı nasıl açılır

altın hesabı nasıl açılır, bankalarda altın hesabı açmak, altın hesabı açma

Çağlar boyunca altın en önemli yatırım araçlarından biri halinde görülmüş ve cazip bir yatırım imkanı oluşturmuştur. Günümüzde de birçok banka vadeli ve vadesiz şekilde altın hesabı açma imkanları tanımaktadır.

Altın Hesabı Açmak

Tasarruflarını altın şeklinde değerlendirmek isteyen kişiler, güvenli bir şekilde altınlarını saklayabilmek için de altın hesabı açmayı tercih etmektedir. Günümüzde tüm bankalar tarafından sunulan altın hesabı vadeli ve vadesiz olmak üzere iki seçenek sunmaktadır.

  Kuyumcular Kaçta Kapanıyor?

Vadesiz olarak açılan altın hesabı, faiz imkanı tanımıyor. Ancak vadeli açılan hesapta faiz alma imkanı da bulunuyor. İster vadeli ister vadesiz altın hesabı açın, piyasada yaşanan tüm hareketlenmeler altın hesabınızda da hareketlenme oluşturuyor. Çünkü piyasada altın fiyatları değişmesi elbette ki hesaplarınızda ki birikimlerinizde de değişim oluşturuyor.

Altın Hesabı Çeşitleri

Vadeli ve vadesiz altın hesabı açmak için öncelikle bankada bir hesabınız olması gerekiyor. Herhangi bir bankada hesap sahibi olduğunuz durumda çok kolay bir şekilde altın hesabı açabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmeniz için banka şubesine uğramanız, mobil uygulama üzerinden tercih yapmanız veya internet bankacılığı sayesinde altın hesabı açmanız gerekiyor. Ancak altın hesabı açmak istediğiniz bankanın müşterisi değilseniz, şubeye giderek başvuru yapıp önce hesap sonra altın hesabı açmanız gerekiyor.

Hesabınızı açtıktan sonra bankanızda ki vadeli ve vadesiz hesaba altınlarınızı geçirmek istediğinizde, altınlarınızı öncelikle altın eksperleri tarafından inceleniyor. Bu sayede altın eksperlerinin verdiği rapora göre altın hesabınız belirli bir ayar üzerinden yatırım ile güncelleniyor.

Günümüzde altın hesabı açmak için mutlaka altına sahibi olmanız yani maden sahibi olmanız gerekmiyor. Elinizin altında ya da bir köşede sakladığınız altınlarınız olmasa dahi hesap açabiliyorsunuz. Bankalarda birikimli altın hesabı olarak adlandırılan bu sistem sayesinde Türk Lirası, döviz ve kredi kartı sayesinde 5 gram altından başlayan miktarlarda birikimli altın yatırımı gerçekleştiriliyor. Diğer bir yöntem olan altın fonları ise ağırlıklı olarak altın ve altına dayalı finansal araçlar kullanıyor. Fonlar da kullanılabilen bu hesaplarda fon yönetimi ücretleri de talep ediliyor.

  Kuyumcular Kaçta Açılıyor İşte Açılış Saati

Altın hesabı açma işlemi ile uğraşmak istemeyen yatırımcılar ise genellikle kuyumculardan altın alıp kendileri biriktirme yoluna gitmektedir. Uzun yıllardan beri yastık altı yatırımı olarak tabir edilen bu yöntem de ülkemizde oldukça popüler olan bir altın biriktirme yöntemidir.