Nisan 11, 2021

Altın Hesabı Açmak Caiz Mi?

Günümüzde gelişen şartlar ve değişen global ekonomik yüklerden dolayı, sürekli olarak kişilerin birikim yapacakları alanlar değişmektedir. Özellikle düzenli gelirlerin bile gündelik ihtiyaçların karşılanmasında eksik kaldığı durumlarda, artık kişiler farklı alternatifler üzerinden kendilerine gelir kapısı yaratmak isterler. Bakıldığı zaman, kişiler geçmişten günümüze kadar birçok farklı alanda yatırım yaparlar ve bununla birlikte gelişen teknolojinin bütün olanaklarından yararlanmak isterler. Yatırımların arasından en eskisi ve hala toplumun birçoğu tarafından güvenilir gözüken türü ise altın yatırımıdır. Altın, her zaman yatırımcısına kazandırma ihtimali olan ve dünya piyasalarında fiyatı dolara sabitlenen bir yatırım olarak bilinmektedir. Çünkü İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan yenidünya ekonomik düzeninde, altın yatırımının gereği biliniyordu. Yapılan düzenlemelerden sonra da, artık günümüzde en çok yapılan yatırımların başında altın gelir. Altın yatırımları, kişilerin eskiden sadece kuyumcular üzerinden al ve sat işlemlerine konu olan bazı aktivitelerden oluşmaktaydı. Fakat sonrasında ise değişen şartlarla birlikte, Forex piyasaları başta olmak üzere birçok alanda altın yatırımları farklı isimlerle anılmaya başlandı. Bunların en önemlilerinden bir tanesi ise bankalar tarafından açılan ve ekonomik kriterlerde çok değerli bir rolü olan altın hesabı olmaktadır. Ülkemizdeki bankacılık faaliyetleri genel olarak faiz ve bağlantılı aşamaları içeren belirli bir işleyişe sahiptir. Bu yüzden de yatırımcıların en büyük endişelerinden bir tanesi ise altın hesabı açmanın caiz olup olmadığı konusunda meydana gelmektedir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak isteyen kişilerin, öncelikle kendilerinin bir bankaya gitmeleri ve banka ile gerekli şartları görüştükten sonra; bu şartlara en uygun şekilde bir banka hesabı açma sözleşmesi imzalamaları gerekir. Sonrasında ise banka müşterilerini bankaların altın hesabı işleyiş portföyü açısından bilgilendirecek ve altın hesabı kullanılmaya başlanacaktır.

  Odeabank Sahibi Kimdir ? OdeaBank Kimin ?

Altın Hesabı Açmaya Dini Bakış Açısı

Bazı İslam alimleri, ticaretin günümüzde faizden bağımsız olduğu sürece geçerli bir para kazanma yöntemi olduğunu düşünmektedir. Fakat bazı İslam düşünürleri ise sanal alem üzerinden yapılan altın ticaretinin ve dolayısı ile de altın hesabı açmanın caiz olmadığı fikrini savunurlar.